Orzeł Bażanówka - strona nieoficjalna

VICTORIA PAKOSZÓWKA 2:2 LKS GÓRKI
LKS LOTNIARZ BEZMIECHOWA 6:0 ORKAN MARKOWCE
BUKOWIANKA BUKOWSKO 1:0 SZAROTKA NOWOSIELCE

Zaloguj się, aby typować.
Lp. Osoba Pkt.
1. petrokali 59
2. Szymon43 56

o Bażanówce

Bażanówka leży na północny wschód od Zarszyna. Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z 1429 roku. Nosiła wówczas nazwę Jaczmiszka Wola. Założycielem osady był syn rycerza Ferdynanda Mysnara, któremu ziemię tę nadał król Władysław Jagiełło. W dokumencie z 1442 roku mowa jest o: "villa Jaczimiszanda alias Baszanowka". W XV wieku spotyka się nazwy: Basanowka, Bazanowka, Baszanowka. Obecna nazwa miejscowości utrwaliła się na przełomie XVIII i XIX wieku. Od początków swego istnienia wieś była związana, zarówno historycznie jak i administracyjnie, z Jaćmierzem i Posadą Jaćmierską. Bażanówka była własnością prywatną i w ciągu wieków często zmieniała właścicieli. Ostatnim dziedzicem wsi był Kazimierz Laskowski. Na początku XVIII wieku mieszkańców wsi zdziesiątkowała epidemia cholery. "Słownik Geograficzno- Historyczny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich", wydany z końcem XIXwieku poświęca Bażanówce zaledwie kilka słów: "Bazanówka, wś, pow. sanocki, o 4 kil. od st. p. Zarszyn, w par. rz. kat. Jaćmirz, w par. gr. kat.Nowosielce. Ma szkołę filialnq. "W czasie II wojny światowej działał tu ruch oporu. Istniał punkt przerzutowy na Węgry, prowadzono tajne nauczanie, docierała prasa podziemna, funkcjonowała służba sanitarna. Na łąkach Bażanówki przygotowano lotnisko dla lekkich rosyjskich samolotów. Po II wojnie wieś się rozbudowała. Od 1948 roku działa Ludowy Klub Sportowy "Orzeł", którego drużyna piłkarska odnosiła w ostatnich latach znaczące sukcesy. Malowniczo położona wieś posiada jeden obiekt zabytkowy. Jest nim murowany dwór, zbudowany około połowy XIX wieku dla ówczesnego właściciela majątku Feliksa Laskowskiego. Usytuowany na lekkim wzniesieniu, osłonięty parkową zielenią odznacza się harmonią założenia, elegancją szczegółów, szczególną atmosferą, właściwą dawnym zespołom rezydencjonalnym. Jest to budowla parterowa, wzniesiona na planie prostokąta, eklektyczna. Główną fasadę,skierowaną ku południowemu zachodowi poprzedza majestatyczny, pięciokolumnowy ganek. Z jego tarasu rozciąga się widok na szeroko rozłożoną wieś. Elewację ogrodową zdobi głęboki, wsparty na dwóch kolumnach, portyk, zajmujący przestrzeń ograniczoną po bokach dwoma, kwadratowymi alkierzami. Wokół budowli mocno zniekształcony w kompozycji park krajobrazowy, otulający zielenią i cieniem szlachecką niegdyś siedzibę. W centrum wsi, przy skrzyżowaniu dróg, w obrębie prywatnej posesji stoi niewielka, kamienna figura św. Jana Nepomucena. Rzeźba, ustawiona na czworobocznym, zdobionym płycinami cokole powstała w 1855 roku.

LKS ZARSZYNLKS ORZEŁ BAŻANÓWKA
LKS ZARSZYN 0:1 LKS ORZEŁ BAŻANÓWKA
2017-10-29, 13:00:00

oceny zawodników »

Musisz się zalogować, aby korzystać z mini-chatu.

W najbliższym czasie zespół nie rozgrywa żadnego spotkania.

Brak aktywnych ankiet.

Transfery